Szukaj Tarliska Górnej Raby - KIK/37
Stowarzyszenie jest członkiem Koalicji

logo-KRR-ratujmyrzeki.jpg
Data / Czas
 
Aktualności 2024
PoWtŚrCzPiSoNi
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Roztocze pełne niespodzianek
/ poniedziałek 01 listopada 2021 - 08:27:22 //


W dniach 22 do 24 października 2021 odbyło się w Nowinach kosztem i staraniem WWF Polska i miejscowych aktywistów szkolenie praktycznej rewitalizacji rzek, na którym były prezentowane referaty na konferencjach POTAMON 2019 i 2021, CCB River University 2020 oraz STORMWATER 2020, a także inne, bardzie praktyczne i ćwiczeniowe. Dr Paweł Mikuś z IOP PAN w Krakowie pokazywał i ćwiczył z uczestnikami pomiary przekrojów rzek, analizy hydrodynamiczne i wskazania do rewitalizacji. Uczestnicy - Strażnicy Rzek WWF - byli bardzo dobrze przygotowani i skorzystali także bardzo, co wykazał pisemny egzamin na zakończenie szkolenia. Przy okazji okazało się, że większość problemów z jakością rzek Roztocza wynika z charakteru ich piaszczystego podłoża, potęgowanego starymi nawykami ich utrzymania, polegającymi na ich prostowaniu, pogłębianiu i usuwaniu roślinności wodnej. Tym bardziej zaskoczeni byliśmy, że włosienicznik (jaskier) rzeczny Ranunculus fluitans (dawniej Batrachium fluitans) uznany w roku 2016 za wymarły (RE) na czerwonej liście roślin województwa lubelskiego (Cwener A., Michalczuk W., Krawczyk R. 2016. Red list of vascular plants of Lublin Region. Annales UMCS, sec. C 71(1): 7-26.) został odnaleziony w wyśmienitym stanie na żwirowym dopływie rzeki Sopot (fot. Dariusz Biszczanik).2021-10-31-094432_fluitans-Biszczanik.jpg


III Krajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Funkcjonowanie i ochrona wód płynących" POTAMON 2021 22-24 września 2021
/ niedziela 26 września 2021 - 21:38:58 //


Oddział Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego w Szczecinie był inicjatorem regularnych konferencji POTAMON, odbywanych co dwa lata od roku 2017 w Łukęcinie nad samym Bałtykiem. Zespół krakowski - głównie Instytut Ochrony Przyrody PAN i Stowarzyszenie Ab Ovo z kooperantami i współpracownikami - byli obecni od samego początku, rozpowszechniając idee rewitalizacji rzek, a referaty trafiały regularnie do monografii wydawanych przed każdą konferencją. Ten rok był wyjątkowy - był referat prof. Wyżgi "Rozwój kęp w podlegającej renaturyzacji rzece górskiej" - chodzi o Rabę, dr. Mikusia " Wpływ rewitalizacji potoku górskiego na siedliska, faunę wodną i stan ekologiczny potoku" - chodzi o Krzczonówkę, i zespołu Jeleński - Uhl "Zastosowanie modelu numerycznego HEC-RAS do rewitalizacji rzek na przykładzie rozwiązania problemu wciętego koryta Raby w Pcimiu". To nie koniec: Zespół Jeleński, Leś, Furdyna przedstawili poster "Przyczyny braku realizacji rewitalizacji rzek w Polsce: konieczność wprowadzenia radykalnych zmian w zakresie właścicielstwa rzek i sposobów ich kształtowania", nie mówiąc już o licznych posterach Instytutu Ochrony Przyrody: "Wpływ cofki zbiornika zaporowego na hydrodynamikę przepływu i zasięg zalewów wezbraniowych w dolinie rzeki górskiej", "Długoterminowy monitoring dynamiki grubego rumoszu drzewnego w potoku górskim", oraz chyba najważniejszy "Monitoring krótko- i długoterminowych efektów projektów rewitalizacji rzek karpackich", który zawiera podsumowanie wstępnych i zapowiedź długoterminowych badań Raby, Białego Dunajca, Białej Tarnowskiej i Krzczonówki.

260921_2.jpg


Rzeka Sopot dawniej i dziś.
/ piątek 03 września 2021 - 21:00:39 //



Jadąc na konferencję naukową o zagospodarowaniu dolin rzecznych w roku 2018 w Urszulinie spotkaliśmy się z inicjatywy przyjaciół rzeki Tanwi nad Tanwią i jej dopływami (strona 6 Aktualności). I przedstawiciel zarządu zlewni był też. Trzy tygodnie później powstało koryto tarłowe potokowców na krystalicznie czystym leśnym dopływie Sopotu - i działa do dzisiaj.
Na początku roku 2019 (strona 5 Aktualności) powstały dwie ekspertyzy możliwości zrewitalizowania fragmentów Tanwi i Sopotu z funduszy Eko-Unii - wystarczyło na dodatkowe pomiary i dokumentacje fotograficzne. Materiały wysłano do RZGW w Rzeszowie i uzyskały akceptację. Dotyczyła ona między innymi sposobu pokonania stopnia w Nowinach na Sopocie, który utrudniał wędrówkę pstrągów na tarliska. Sposób ten to zastosowanie serii bystrzy i plos, przy okazji zabezpieczających powierzchnię tarlisk z właściwym żwirem, którego i w Tanwi i w Sopocie bardzo brakuje, zresztą to samo dotyczy wszystkich rzek Lubelszczyzny od Jarosławia na północ.
No i rzutem na taśmę - żeby zdążyć przed okresem tarła pstrąga - 28 sierpnia 2021 wykonano podpiętrzające dwa bystrza i zasypanie żwirem ich zapleczy. Wraz z dr. Mikusiem, z Instytutu Ochrony przyrody w Krakowie, który w tamtych realizacjach był zawsze zajęty pomiarami terenowymi, dojechalićmy tam z rana - a tłum wędkarzy i ich popleczników oraz Strażnicy Rzek WWF pracowali w korycie, do którego niestety nie dało się wjechać tak jak nam to robią w górach za każdnm razem (a może dobrze że się nie dało). Poniżej zdjęcie z realizacji, a poprzednie zdjęcia tego stopnia w poprzednich Aktualnościach lub na forum wędkarskim: http://www.flyfishing.pl/mainforum/msg.php?id=171669&offset=0 

Jest też film z tej realizacji wykonany przez fudację "Wolne Rzeki": https://www.youtube.com/watch?v=yWgM4dO7sIc&t=34s 2021-08-28-Nowiny.jpg




Jeszcze jeden artykuł o Krzczonówce
/ sobota 07 sierpnia 2021 - 21:23:18 //


Tym razem w czasopiśmie "open access" Ecological Engineering artykuł o Krzczonówce traktuje o wpływie rewitalizacji skrępowanego górskiego potoku na siedliska, faunę potoku i jego jakość ekologiczną. Autor, dr. Paweł Mikuś z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie wraz z zespołem naukowym Instytutu i uczelni Krakowa, Rzeszowa i Warszawy podsumowuje pięcioletnie inwentaryzacje przyrodnicze przeprowadzone w ramach projektu Tarliska Górnej Raby. Obniżenie zapory i uwolnienie dużych ilości rumowiska zalegającego powyżej niej poprzedzone przez celowe wybudowanie ramp kamiennych naśladujących bystrza spowodowało przekształcenia w Krzczonówce, były korzystne przede wszystkim dla bezkręgowców wodnych, które  - jak się wydaje - korzystały ze zmniejszenia średniej głębokości koryta i zmniejszenia jednostkowej mocy strumienia. Przeciwnie, rewitalizacja nie przyniosła wzbogacenia ilości gatunków ryb i średniej ilość ryb dorosłych i młodszych, co objawiło się w braku zmiany ekologicznej jakości potoku ocenianej przez wskaźnik EFI. Niemniej jednak, struktura zespołu gatunkowego ryb zbliżyła się do bardziej naturalnej, z wyraźnie zwiększonym udziałem populacji brzanki karpackiej.

Artykuł po angielsku (Impact of the restoration of an incised mountain stream on habitats, aquatic fauna and ecological stream quality) jest powszechnie dostępny na stronie czasopisma: http://www.elsevier.com/locate/ecoleng . Można go także pobrać z niniejszej strony tutaj.


Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
/ wtorek 06 lipca 2021 - 12:22:21 //


FWIE znalazło się na liście małych grantów Funduszu Norweskiego na trzecim miejscu, zdobyła dofinansowanie i będzie realizowała projekt: 
"Aktywna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk w obszarze Natura 2000 Raba z Mszanką PLH120093 i dopływach Raby"
Wreszcie znalazła się organizacja pożytku publicznego, która będzie mogła kontynuować działanie zorientowane na zarządzanie obszarem Natura 2000, którego Program Zadań Ochronnych został właśnie zatwierdzony, a obecnie jest realizowany wniosek o korektę granic jego obszaru. Między innymi o przyujściowy odcinek potoku Lubieńka, który w okolicy starej zakopianki jest przegrodzony wysokim stopniem (patrz zdjęcie) uniemożliwiającym migrację chronionych w Rabie brzanek w drodze na tarło. Projekt zawiera korektę przebiegu profilu koryta tego potoku w taki sposób, aby utworzyć serię bystrzy poniżej stopnia, co umożliwi łatwe pokonanie przeszkody przez migrujące ryby. WP_20200722_005p.jpg

            Witamy nad Rabą i życzymy sukcesów w dalszej, niełatwej ochronie Obszaru Natura 2000.




Idź do strony  1 2 [3] 4 ... 28 29 30
Czas generowania: 0.0426 sek., 0.0118 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 22. Użycie pamięci: 695,072B